facebook

31 stycznia (piątek), godz. 19:00
Teatr Powszechny, Warszawa
Iza Kuna

 

Klara

 

Klara3 www

 

Spektakl został oparty na popularnej powieści Izy Kuny. Klara (Edyta Olszówka), singielka tuż przed czterdziestką, wciąż nie może ułożyć sobie życia. Spala się w długoletnim związku z żonatym Aleksem, a jej relacje z matką oraz z przyjaciółmi są mocno pogmatwane. Klara garściami łyka tabletki nasenne, antydepresanty popija alkoholem, walczy ze swoimi demonami i coraz bardziej ma wszystkiego dość. Klara w reżyserii Aleksandry Popławskiej to śmieszno-gorzka opowieść o pokoleniu dzisiejszych czterdziestolatków. O samotności, braku poczucia bezpieczeństwa, potrzebie miłości i strachu przed nią. Patrząc na bohaterów, śmiejemy się z ich neuroz, zabawnych dialogów i desperackich prób ułożenia sobie życia; śmiejemy się, ale przez łzy.

 

Reżyseria: Aleksandra Popławska
Występują: Aleksandra Bożek, Elżbieta Kępińska, Agnieszka Krukówna, Edyta Olszówka,
Joanna Żółkowska, Marek Kalita, Piotr Ligienza, Michał Sitarski
Czas trwania: 120 minut (bez przerwy)

 

31 stycznia (piątek), godz.19:00
Teatr Korez, Katowice
Piotr Bułka

 

Poczekalnia

(tytuł roboczy: Co dalej...)

 

MIN-_IGP3197 (1)www
Piekielnie inteligentny i niebiańsko zabawny monodram, w którym wydarzyć się może wszystko, zwłaszcza że bohaterka już nie żyje. Poczekalnia to opowieść szatańsko prowokacyjna i anielsko słodka. Zupełnie jak Grażyna Bułka, która wciela się w postać po przejściach. W komiczno-gorzkich zwierzeniach ma szansę zaprezentować pełną paletę aktorskich umiejętności.Można pytać, jak będzie wyglądało życie po życiu. Można pytać o dzień sądu ostatecznego. Można pytać o wszystko, tylko że ciekawość to pierwszy stopień wiadomo, gdzie. Dla ciekawych: tekst monodramu napisał dla Grażyny jej syn, również aktor. Ale pewnie nie miałby odwagi wystąpić w takiej roli…

 

Scenografia i reżyseria: Joanna Zdrada
Muzyka: Mateusz Walach
Występuje: Grażyna Bułka
Czas trwania: około 60 minut

1 lutego (sobota), godz. 18:00 i 20:30
Zenon Laskowik i Kabareciarnia w ramach Kabaretowej Sceny Trójki

 

Chity dla Prosperity

 impreza towarzysząca
 
Najlepsze skecze i piosenki uwielbiane przez publiczność. Chity dla Prosperity to wyjątkowy program Zenona Laskowika i jego Kabareciarni. Od powrotu na estradę w 2003 roku artysta niezmiennie rozśmiesza swoich widzów, ale też każe zastanowić się nad rzeczywistością społeczno-polityczną. Pełni funkcję satyryka i humorysty, zamieniając każdy występ w atrakcyjne widowisko. 
 
Występują: Zenon Laskowik, Julia Mikołajczak, Grzegorz Tomczak oraz Michał Ruksza (instrumenty klawiszowe)
Czas trwania: ok. 90 minut (bez przerwy)

2 lutego (niedziela), godz. 19:00
Teatr Polski, Poznań
Jan Czapliński, Piotr Rowicki 

 

Piszczyk

 

Piszczyk1 fot Marek Zakrzewski www
Obywatel Piszczyk, zarówno w literackiej wersji Jerzego Stefana Stawińskiego, jak i w filmowej interpretacji Andrzeja Munka, to prawdziwie polski bohater XX wieku. Jan Piszczyk pragnie być wzorowym obywatelem, stara się więc dostosować do wszystkich norm i wzorców dyktowanych przez narodową i kulturową rzeczywistość. Jednak konformizm nie sprawdza się w pędzie historii, a zmieniające się warunki polityczne i społeczne sprawiają, że bohater zawsze przegrywa. Twórcy spektaklu wskrzeszają postać Piszczyka i pokazują pechowca w dzisiejszej przestrzeni społecznej i politycznej, począwszy od lat 80., po pierwszą dekadę XXI wieku. Humorystyczno-ironiczny przegląd ról zamienia się w zadumę nad losami narodu…   

 

 
Reżyseria: Piotr Ratajczak 
Występują: Łukasz Chrzuszcz, Barbara Prokopowicz, Teresa Kwiatkowska, Wiesław Zanowicz, Anna Sandowicz, Mariusz Adamski, Piotr Kaźmierczak, Michał Kaleta, Piotr B. Dąbrowski, Andrzej Szubski 
Czas trwania: 100 minut (bez przerwy)
 

2 lutego (niedziela), godz. 18:00
Ma Production, Warszawa
Dan Gordon

 

Więzi rodzinne

 

Więzi rodzinne1_www
Więzi rodzinne Dana Gordona są przykładem bardzo cenionego i rzadkiego gatunku czarnej komedii absurdu. Doskonale skonstruowana intryga wciąga widza w pozornie banalny świat czterech kobiet – babci, dwóch córek i wnuczki – które  za sprawą tragicznej śmierci jedynego mężczyzny w domu, Johna Casey’ego, są zmuszone bliżej przyjrzeć się relacjom panującym w rodzinie. Sprawia to, że wiele przemilczanych i poukrywanych dotąd tematów musi zostać wyjaśnionych lub po raz pierwszy wypowiedzianych na głos. Spektakl stanowi inteligentną i doskonale zagraną farsę, wypełniającą niszę na polskim rynku teatralnym – jest sztuką zabawną i dramatyczną zarazem. Bawi i zmusza do refleksji.
 
Tłumaczenie: Bogumiła Plisz-Góral
Reżyseria: Jakub Kamieński
Występują: Małgorzata Niemirska, Małgorzata Pieńkowska, Joanna Jeżewska, Marta Wardyńska
Czas trwania: 80 minut (bez przerwy)

3 lutego (poniedziałek), godz. 19:00
Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, Kraków

 

Paw królowej

według powieści Doroty Masłowskiej

 

Paw królowej  www
Jedynym marzeniem niezbyt rozgarniętych, karykaturalnie przedstawionych bohaterów jest medialny rozgłos: wszyscy pragną dołączyć do grona celebrytów. W spektaklu Starego Teatru czworo aktorów zostaje zamkniętych w boksie przypominającym nieco kort tenisowy. Uwięzione w efektownej scenerii postacie atakują publiczność zrytmizowanymi frazami Masłowskiej i bez trudu panują nad emocjami widzów. Aktorzy nie budują konkretnych ról, a opowieść porzuconą przez jednego z wykonawców natychmiast przejmują pozostali. Dokonywana przez nich wiwisekcja przedstawionego świata, choć okrutna, jest jednak również wyjątkowo śmieszna.
 
Adaptacja i dramaturgia: Mateusz Pakuła
Reżyseria: Paweł Świątek (PWST)
Występują: Paulina Puślednik, Małgorzata Zawadzka, Szymon Czacki, Wiktor Loga-Skarczewski
Czas trwania: 100 minut (bez przerwy)
 
Produkcja spektaklu została dofinansowana w ramach projektu „IV edycja festiwalu re_wizje w Małopolsce” ze środków Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2007–2013.

3 lutego (poniedziałek), godz. 18:00 i 20:30
Teatr Korez, Katowice
Abelard Giza 

 

Swing

 

Swing fotJeremiAstaszowwww
Seler, sklep rybny i kanapa. Małżeństwo z długim stażem i przyjaciel, który nie umie zbudować trwałego związku. Rozwiązanie problemu? Swing! Odkrycie amerykańskich naukowców, niezawodny sposób na rutynę i kobiety. Glenn Miller przewraca się w grobie, a pozostali na sofie. Swing to seks, swing to emocje, swing to intryga! Swing to nie tylko proste y-y-y ze wszystkimi! Na scenie dwaj przyjaciele: Mirosław Neinert i Dariusz Stach. Do tego żona zawodowa, żona prywatna i nie-żona (Grażyna Bułka, Katarzyna Tlałka, Barbara Lubos). Tekst jednego z lepszych młodych satyryków, Abelarda Gizy. Wszyscy oni mają sporo do pokazania. Sami zobaczycie! „Swingujesz, swingujesz i związek ratujesz!”.
 
Reżyseria: Mirosław Neinert
Występują: Grażyna Bułka, Barbara Lubos, Katarzyna Tlałka, Mirosław Neinert, Darek Stach
Czas trwania: 90 minut (bez przerwy)
 
UWAGA: Spektakl tylko dla widzów dorosłych!

4 lutego (wtorek), godz. 19:00
Och-Teatr, Warszawa
Ray Cooney

 

Przedstawienie świąteczne

(Tytuł oryginalny: It runs in the family)

 
Dr David Mortimore wie, że wykład, który wygłosi na zjeździe neurologów, zadecyduje o jego awansie, przyznaniu mu tytułu szlacheckiego i przydzieleniu dotacji dla szpitala. Na godzinę przed wystąpieniem dowiaduje się jednak, że ma nieślubnego, osiemnastoletniego już syna, który właśnie zamierza poznać rodzica. W akcie rozpaczy i w ogólnym zamieszaniu wskazuje potomkowi innego „ojca”, w intrygę wplątując kolegę po fachu. Szalona akcja, przebogata galeria postaci, niewiarygodnie śmieszne piramidy sytuacji, zabawna i pełna niespodzianek fabuła. Dyrektor szpitala, trzech lekarzy, dwie pielęgniarki, żona i była kochanka, matka, upiorny pacjent, gapowaty ale dociekliwy policjant i pijany syn. Próba przedstawienia świątecznego i dwustu neurologów za ścianą. Cooney w pełnym blasku.
 
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Krystyna Janda
Występują: Marcin Perchuć, Maciej Wierzbicki, Cezary Żak, Katarzyna Żak, Piotr Machalica, Bożena Stachura, Aneta Todorczuk-Perchuć, Grzegorz Warchoł, Alicja Przerazińska, Adam Krawczuk, Otar Saralidze, Aleksandra Górska
Czas trwania: 120 minut (jedna przerwa).

4 lutego (wtorek), godz. 18:00
koncert jubileuszowy Magdy Umer 

 

Recital 64

impreza towarzysząca
 
 
umer
 
Liryczna i dowcipna - Magda Umer od lat zachwyca słuchaczy mistrzowskimi interpretacjami najlepszych piosenek literackich. Z okazji swoich 64. urodzin artystka przygotowała koncert-prezent dla publiczności. Utwory z dwóch ostatnich płyt (Noce i sny oraz Wciąż się na coś czeka), a także evergreeny z repertuaru Magdy Umer złożą się na literacko-muzyczną ucztę. 
 

- Od kiedy dowiedziałam się, że moich płyt słucha, nierozumiejący słowa po polsku, profesor Peter Russell z Nowej Zelandii, poważniej traktuję moje nucenie. Pan profesor słyszy tam także uśmiech, a to przecież międzynarodowy środek wyrazu. Uśmiecham się do Państwa po polsku i we wszystkich językach świata!

Magda Umer

 
Kierownik muzyczny: Wojciech Borkowski
Zespół: Paweł Stankiewicz, Bartłomiej Krauz, Maciej Szczyciński, Piotr Maślanka
Czas trwania: 80 minut (bez przerwy)

5 lutego (środa), godz. 18:00 i 20:30
Teatr Łaźnia Nowa, Kraków (gra Teatr Montownia)
Aleksander Dumas

 

Trzej muszkieterowie

 

3 muszkieterowie-www
Nowy projekt Teatru Łaźnia Nowa to nowatorska adaptacja Trzech muszkieterów; opowieść o przyjaźni czterech mistrzów szpady, łącząca w sobie wszystko, co kochają zarówno czytelnicy, jak i widzowie: piękne kostiumy, wspaniałe przygody, klasyczne motywy męskiej przyjaźni, honoru, poświęcenia i zemsty, a także piękne kobiety i przystojnych panów. Zespół Montowni kreuje na scenie dziwny, odkształcony świat, będący jednocześnie XVII-wieczną Francją, jak i – przez swoje zawrotne  tempo, relatywizm moralny i zagubienie – współczesnością wypełnioną aktualnymi dylematami. Spektakl Trzej muszkieterowie to rodzaj groteskowego cyrku, w którym wszyscy coś grają, kreują, śmieszą, a jednocześnie żenują. Artyści, jak chomik w kółku, biegną już nie dlatego, że chcą biec, ale dlatego, że nie potrafią się zatrzymać…
 
Reżyseria: Giovanny Castellanos
Adaptacja: Jakub Roszkowski
Występują: Monika Fronczek, Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Rafał Rutkowski, Maciej Wierzbicki, Monika Fronczek
Czas trwania: 80 minut

6 lutego (czwartek), godz. 18:00
Cezary Morawski, Warszawa
Zijah A. Sokolović

 

Aktor… to aktor… to aktor…

 

Aktor2 Iwański_www
Błyskotliwa i zwariowana komedia, jedyny w swoim rodzaju monolog o magii aktorstwa. Podczas tego one man show w ciągu kilkudziesięciu minut aktor przedstawia całą galerię postaci, proponując odbiorcom mistrzowskie przeobrażenia, a także cały wachlarz konwencji i stylów. Dzięki interaktywnemu charakterowi spektaklu publiczność ma wpływ na przebieg zdarzeń. Refleksje na temat procesu twórczego przetykane są licznymi, oscylującymi wokół absurdu uwagami na temat braku funduszy na kulturę. Ponadto spodziewać się można zaskakujących zwrotów akcji, dowcipu i ironii, tajników i wyżyn sztuki aktorskiej. Teatr określony w tekście jako „artystyczny raj” i aktor z godną podziwu wirtuozerią wcielający się w wiele postaci zestawieni są z pełną paradoksów rzeczywistością. To oznacza niezapomniane wrażenia…
 
Reżyseria: Cezary Morawski
Tłumaczenie: Cezary Morawski 
Muzyka: Mateusz Dębski
Czas trwania: 80 minut (bez przerwy)

7 lutego (piątek), godz. 18:00
Teatr Ateneum, Warszawa
Glen Berger

 

W progu, czyli tajemnica zaniechanych spodni

 

W progu1fowww
Pewnego dnia starszy pan, bibliotekarz z niewielkiego holenderskiego miasta Hoofddorp, znajduje pośród zwróconych książek stary przewodnik turystyczny. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że ów przewodnik ktoś wypożyczył… 113 lat wcześniej. Na karcie bibliotecznej książki zapisany był jedynie dziwny adres – w Chinach. Zaintrygowany bibliotekarz wyrusza na detektywistyczną wędrówkę w czasie i przestrzeni. Odwiedza Londyn, Pekin, Rzym, Bonn, jedzie do Australii, Grecji i Francji, wpada na ślad Latającego Holendra i Żyda Wiecznego Tułacza. Wszystko w tym szalonym monologu-monodramie staje się możliwe. Komedia Glena Bergera, napisana z niezwykłą wirtuozerią, została zaliczona do dziesiątki najlepszych sztuk 2001 roku w USA i do dziś jest grana na wielu scenach świata.
 
Tłumaczenie: Hanna Szczerkowska
Reżyseria: Bartek Konopka
Występuje: Marian Opania
Czas trwania: 105 minut (jedna przerwa)

8 lutego (sobota), godz. 18:00
Teatr Ludowy, Kraków
Tomas Svoboda

 

Sarenki

 

Sarenki3 fwww
Dyrygent, który w wypadku stracił  powieki, mykolog cierpiący na gigantyzm,  nieśmiały urzędnik skarbówki i bezrobotny wynalazca – to czterech nieudaczników i bohaterów arcyzabawnej czeskiej komedii.  Mężczyźni spotykają niezwykłe Sarenki, które mają dar spełniania życzeń. Jak to jednak w bajkach bywa, życzenia nieprzemyślane i wypowiadane przez pechowców, mogą zamienić się w katastrofę. Czeski humor, absurd, nieskrępowana wyobraźnia Tomasa Svobody i fabularne komplikacje to gwarancja śmiechu.
  
Tłumaczenie: Katarzyna Wrzosek
Reżyseria i scenografia: Tomas Svoboda 
Występują: Patrycja Durska/Katarzyna Galica, Martyna Krzysztofik (gościnnie ), Martyna Malcharek (gościnnie), Dominika Markuszewska, Piotr Franasowicz, Paweł Kumięga, Tadeusz Łomnicki,  Ryszard Starosta
Czas trwania: 80 minut (bez przerwy)